Najczęściej popełniane błędy podczas dbania o odzież

Najczęściej popełniane błędy podczas dbania o odzież

W wirze codziennych zajęć i obowiązków rzadko zastanawiamy się nad tym, czy prawidłowo dbamy o nasze ubrania. Przecież pranie ubrań w pralce to taka trywialna czynność. Wrzucić, włączyć i odczekać. Później pranie wystarczy wysuszyć i uprasować. Jednak już na tym etapie często popełniamy wiele na pozór drobnych błędów, które skutkują po prostu tym, że krócej cieszymy się naszymi ulubionymi ubraniami. Jakich błędów unikać.

Niewłaściwe sortowanie ubrań

 

Sortowanie ubrań to nie tylko ich rozdział pod względem kolorów. By dłużej korzystać z naszych ubrań, należy zwracać uwagę na materiał z którego zostało wykonane. Inaczej przecież powinniśmy prać bawełnę a inaczej jedwab. Bardzo ważne jest zwłaszcza odseparowanie delikatnych tkanin i swetrów. Dzięki właściwemu sortowaniu mamy pewność nie tylko, że nic nam się nie przefarbuje, ale także, że nic się nie podrze czy zahaczy podczas prania.

 

Nie stosowanie się do znaków na metkach

 

Przygotowując pranie symbole zawarte właśnie na metce powinny nam podpowiedzieć czego unikać podczas prania I jak się obchodzić z konkretną tkaniną. Często jednak ignorujemy je, lub nie znamy znaczeń wszystkich zastosowanych „znaczków”. A niewłaściwe pranie, stosowanie zbyt ostrych detergentów itp. może prowadzić do szybszego zniszczenia tkaniny, z której uszyte zostało nasze ubranie.

 

Pranie w zbyt wysokiej temperaturze

 

Na metce każdego ubrania znajdziemy maksymalną temperaturę prania. Podobnie jak inne symbole na metce, ta informacja ma nam pozwolić jak najdłużej cieszyć się dobrą jakością ubrania. A w skrajnych przypadkach stosowanie zbyt wysokiej temperatury może prowadzić do nadmiernego rozciągnięcia lub wstąpienia się tkaniny.

 

Używanie niewłaściwych detergentów

 

Zbyt agresywne detergenty mogą uszkadzać tkaniny, dlatego chemiczne pranie ubrań (to w pralniach) wcale nie jest takie dobre. Warto też unikać wybielaczy, nie od dziś wiadomo, że niszczą tkaniny. Ale ważne jest też by nie używać nadmiernej ilości detergentów do prania. Zgromadzone w bębnie pralki mogą uszkodzić tkaniny, a ubrania wbrew pozorom nie wypiorą się zbyt dokładnie.

 

Brudna pralka

 

Pranie ubrań w brudnej pralce całkowicie mija się z celem, dlatego ważne jest, by pamiętać o utrzymywaniu higieny w pralce. Nie przetrzymywać w niej zbyt długo wypranych ubrań, bo mogą zostawiać przykry zapach. Po zakończonym praniu należy zostawić otwarty bęben, by mógł wyschnąć. Dodatkowo raz na jakiś czas powinno się czyścić pralkę. Dzięki temu pralka będzie lepiej prała a my mamy szansę uniknąć jej późniejszych awarii.

 

Używanie suszarki

 

Suszarka do ubrań oszczędza nam czas i jest niezastąpiona w małych mieszkaniach, gdzie miejsca do tradycyjnego rozwieszenia prania jest jak na lekarstwo. Niestety to urządzenie jest często zabójcze dla delikatnych tkanin. Dlatego jeśli producent na metce ostrzega przed używaniem suszarki koniecznie korzystamy z tradycyjnej metody suszenia.

Najczęściej popełniane błędy podczas dbania o odzież
Oceń wpis

Post Author: twojepaliwo.pl